Eylül 28, 2018

Bodrum Pazarı (Merkez)

BODRUM MERKEZ PAZARI

Herkese güzel bir sonbahar dilerim. Bodrum da yaşamak  ve  yerleşmek isteyenlere kendimce ufak tefek bilgiler vermek ve öncelikle biz kadınlara iyi fikir olacağını düşündüğüm pazarlarımızı elden geldiğince tanıtmak ve neyi nerede bulup, nasıl değerlendirilmeli konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bizler Türk insanının genel yapısı olarak, kendi pişirip, kendisi alıp hatta dokunarak seçerek almayı seven insanlarız. Dolayısıyla halk pazarları kültürümüzde vardır. Sebzeyi, meyveyi ve hatta ayakkabıdan nevresime kadar gerek fiyat uygunluğu, gerekse açık havada dünyanın oluşumundan beri ilk avm olmaları, çok alternatif sunmaları, insanlarla bire bir iletişim, abla, yenge, dayı kardeş samimiyeti ile daha bir keyiflidir pazarlar.

Hatta eskiden bu yana gelen, annelerimizin, ninelerimizin örgü örerek, elde veya makinede dikerek yaratıcı tasarımlar çıkarmak için aldıkları rengarenk pamuklu kumaşlar, örgü yünleri… Nasıl keyifle üretilir ve aile bütçesine de katkıda bulunur. Bodrum yerlisi insanların halen gelenek ve göreneklere çok bağlı olduğu giyim tarzını sürdüren insanlar oldukları gibi gidilen ortama göre de çok uyumlu ve çağdaş, güler yüzlü insanlardır. Evlerinde herkese ikramlar vermeyi, düğün dernek yedirmeyi, paylaştıkça çoğalır mantığı ile her daim eli açık oluşlarını pazar esnaflarında görmek mümkün.

Bugünkü Pazar araştırması yazımda, Bodrum (Merkez) pazarından örnekler vermek istiyorum. Bodrum merkezde, otogarın hemen yanında, itfaiye nin arkasında kalan özel alana kuruluyor pazar yeri. Salı günleri sadece tekstil yani kumaşlar, yatak örtüleri, kıyafet ve benzeri, cuma günleri ise sebze ve meyve pazarı kuruluyor. Çarşamba günleri ise aynı yerde organik sebze, meyve, sabun, zeytinyağı vs bulursunuz. Lakin organik pazar için erken gidin, çünkü çabuk biter ürünler ve çabuk dağılır. Salı günleri tekstil kısmında el yapımı, köylerden toplama mis gibi sandık kokusu ile kanaviçe örtüleri sizde benim gibi seviyorsanız hiç kaçırmayın. Kim bilir kimlerin çeyizinden, gidecekleri yeni evde yeni tasarımlara ve yeni ellere kavuşmak üzere yolculuğa çıkmışlar.

Yine pazarın içinde sosyete pazarı adı altında bir kumaşçımız var ki, yıllardır aynı kalite ve uygun fiyatlarla gerçek pamuklu, bazıları el dokuma renginden ve dokusundan kalitesinden ödün vermeden Denizli kumaşları, peştemaller, perdelik ve döşemelikler, elbiselikler sizleri bekliyor. İster çanta yapın, ister şal. İster masa örtüsü, ister pareo, keyfi size ait. İnanın kendi yaptığınız her şey ayrı bir güzel oluyor. Hatta görünce bana hak vereceksiniz. Kumaşla hiç bir şey elimden gelmez diyenlere bile rengarenk haliyle ilham kaynağı. Emin olun Bodrum’da insanların ilham perileri hiç yakasını bırakmıyor. Hatta bir küçük öneri daha, pazarı gezin, alışverişi bitirince doğru kalenin altına çay bahçelerine bir yorgunluk kahvesi içmeye. Bodrum da gayet uygun yaşamakta mümkün.Kolay gelsin size…

Arzu ederseniz bir önceki Turgutreis Pazarı yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

“Aliye Zeybeker”

Hakkında Aliye Zeybeker

Bir Bodrum aşığı olarak geldik ve yerleştik. Gezi, eğleniyor, tecrübe ediyor ve sizler için bodrummekanlari.com adresinden paylaşıyorum.

Siteyi Ziyaret Et
Tüm Yazıları Görüntüle

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.

X
X