Eylül 13, 2018

Turgutreis Pazarı

Turgutreis Pazarı

Bodrum her geçen gün kalabalıklaşan ve Ege Bölgesinin en değerli turizm yeridir. Kimileri meslek, kimisi emeklilik için, kimisi şehirden uzaklaşıp daha küçük bir hayat için yerleşiyor buraya. Bodrum birçok kişi için sadece deniz, kum, güneş ve biraz stres atmak demek. Oysa Bodrum sadece bir tatil beldesi değil, burada yerleşik düzende oturan ve oturmak isteyenler, yeni gelenler için daimi sürdürülebilir bir yaşam alanıdır. Bodrum aynı zamanda ve bir çok ilimizden daha büyük bir nüfusa sahiptir. Turgutreis, Bodrum yarım adasının batısında en uç noktada yer almaktadır. Bölge adını Kaptan Turgutreis’ten almaktadır. Turgutreis 1485 yılında doğmuş ve Barbaros Hayrettin paşanın yanında kaptanlık yapmış, Osmanlı tarihinde iz yapmış bir denizcidir.

Bodruma ilk defa yerleşenler için alışveriş biraz sancılı ve zor olabiliyor. Buranın bir turizm bölgesi olmasından dolayı fiyatlar çok uçuk olabiliyor tabi ki. Oysa biraz araştırarak burada her şeyin iyisini, tazesini, doğalını ve ucuzunu yemek mümkün. Özellikle doğal ürünleri arayan kişiler için pazardan alışveriş yapmak tercih olmalıdır. 

Turgutreis, Bodrum’un en büyük pazarına sahiptir. Turgutreis pazarı, cumartesi günleri iki kademeli kuruluyor. Merkezdeki  Migros mağazasının arkasında tekstil kısmı ve eski belediyenin arkasına sebze pazarı. Her şeyi direk üreticiden bulmak mümkün. Fiyatlar uygun (Bodrum için olabildiğince) direk köylüsünden, yerlisinden, Milas tan üreticiden bulma şansınız yüksek. Eğer henüz kendiniz yapmıyorsanız doğal hazırlanmış zeytinyağı, zeytin, domates veya biber salçası, turşular ve sabun çeşitlerini pazardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ama ilerleyen zamanda kendiniz de yapıyorsunuz hemde büyük keyifle. Pazarda bakliyat tezgahını özellikle öneriyorum. Zira dediğim gibi bakliyat her zaman taze ve çabuk pişiyor, lezzeti garanti. Fiyatlar olabildiğince makul. Tekstil kısmında ise el dokuma yerli kumaşlardan tutun, özel tasarım kıyafetlere kadar bulabilirsiniz. Arada yorulduğunuzda birkaç adım mesafede yer alan çay bahçelerinde bir ufak mola vermek çok keyiflidir. Bir kahve veya bir çay içerek yorulmadan işlerinize devam etme şansınız var. Bodrum burada devamlı yaşayanlar için sadece tatil yeri olmadığı için yaşamak ve yaşamı kolaylaştıran detaylara ulaşmak, birbirimize fikir vererek daha mümkün. Pazardaki tüm esnaf oldukça kibar ve güler yüzlüdür. Sizi zamanla tanırlar ve asla yemedikleri ürünü satmazlar.

Turgutreis pazarını cumartesi günleri ziyaret edebilir ve yerli halktan en doğal ürünleri keyifle satın alabilirsiniz. Farklı bir yazıda tekrar görüşmek üzere.

 

Hakkında Aliye Zeybeker

Bir Bodrum aşığı olarak geldik ve yerleştik. Gezi, eğleniyor, tecrübe ediyor ve sizler için bodrummekanlari.com adresinden paylaşıyorum.

Siteyi Ziyaret Et
Tüm Yazıları Görüntüle

Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.

X
X